ZÁKLADNÍ KROKY PRO UDRŽITELNĚJŠÍ DOMÁCNOST

1_2 

Dnes má člověk pocit, že pokud nedělá vše na 100%, nemusí to dělat vůbec. Pokud jde o ekologii, nemohu souhlasit. Myslím si, že je těžké změnit životní návyky ze dne na den, je ale důležité, nějak začít.

Dnes mám pro vás základní kroky pro udržitelnější domácnost.

 

Šetřete energiemi

Elektřina a voda jsou naší součástí a bereme je jako samozřejmost. Myslím si, že příroda nám v posledních letech velmi důrazně ukazuje, že samozřejmost to rozhodně není. Voda je nepostradatelná pro život a přesto mnoha lidem chybí. Vodu už postrádáme i v našich podmínkách, kdy spousta domácností ve studnách vodu už nemá nebo jí má velmi málo.

Je dobré zamyslet se nad vodou a nad její nepostradatelností, ale také nad tím, kolik vody nám denně uteče mezi prsty, a to doslova.

1. Při čištění zubů vodu vypínejte.

2. Při sprchování můžete několikrát vodu vypnout a poté znovu pustit, až když to je potřeba.

 

Elektřina je další samozřejmost, kterou neřešíme. Napíši pár tipů, kterou já osobně praktikuji a nemám pocit, že jsem ochuzená o komfort.

1. Sušička není potřeba! Prádlo suším na sušáku. Chápu, že je pro někoho sušička pravděpodobně ušetření nějaké práce. Věřím ale, že pomocníků v domácnosti máme hodně a že tento není natolik důležitý, abychom se bez něj neobešli.

Další výhodou sušení prádla standardně na sušáku je ten, že prodlužujeme výrazně životnost našeho oblečení.

2. Je mi zima! To, že je mi chladno nemusí nutně znamenat, že musím začít vytápět celý byt, ale někdy postačí trochu se obléci.

Život a především spánek v přetopených místnostech je stejně nezdraví, máte další důvod, proč si zkusit zvyknout na nižší teplotu.

 

Nakupujte lokální výrobky

Toto je způsob nakupování, který je nejen ekologický, ale také podporuje místní ekonomiku. Tržiště jsou ideálním řešením pro nakupování lokálních výrobků. Vědět odkud výrobek pochází a kdo ho vyrobil nebo vypěstoval je skvělá přidaná hodnota.

 boxes-1834416_19205

 

Perte a uklízejte ekologicky

Výroba domácích čistících prostředků už dnes není tak složitá, jak se může na první pohled zdát. Chemické prostředky jsou sice účinné, ovšem nejenže neprospívají našemu zdraví, kupujeme je ve velkých plastových nádobách, které neprospívají ani našemu životnímu prostředí.

 

Neplýtvejte potravinami

 Je mnoho důvodů, proč se nad tímto bodem zamyslet. Ať už je to úcta k jídlu nebo ekologický dopad. Jak ale tento bod aplikovat do praxe?

1. V první řadě nakupovat jen ty potraviny, které víte, že sníte.

2. Předcházejte tomu, že se vám jídlo zkazí. Naučte se ho skladovat.

3. Naučte se rozeznávat rozdíl mezi "minimální trvanlivost do" a "spotřebujete do", jelikož potraviny, které mají text "minimální trvanlivost do", nemusíte opravdu v ten den vyhodit. Tyto potraviny se dokonce i po datu minimální trvanlivost, mohou prodávat stále v obchodech. Pouze jsou většinou oddělené od zbytku zboží. V EU se každý rok vyhodí několik tun jídla jen kvůli datu na potravinách.

Doporučuji web https://zachranjidlo.cz/

 

Nepoužívat věci na jedno použití

1. Noste své lahve na vodu či čaj

2. Noste na nákup své plátěné tašky

3. Používejte látkové utěrky či látkové odličovací tampóny

 

Viz článek 12 tipů jak omezit odpad.

 

Třiďte vše, co můžete

 Viz můj článek Třídění odpadu - víte, jak na to? Kde se dozvíte více informací o třídění odpadu.

 

 Doporučuji také web https://www.samosebou.cz/