VLNA JAKO VĚČNÝ MATERIÁL? HISTORIE ŘÍKÁ, ŽE ANO

 

Vlna patří k čistě přírodním materiálům. Pokud se zaměříme jen na textilní využití, nevyrábějí se z ní pouze barevná klubíčka k ručnímu pletení, ale také látky různých vazeb. Výborně se hodí k výrobě teplých kabátů nebo hřejivých kostýmků. Ale to rozhodně není všechno.

 

Pro svou dostupnost, možnost přirozeného zpracování a výborné termoregulační vlastnosti byla vlna po staletí na celém světě využívána k výrobě oblečení a dalších doplňků. Vlněné vlákno se tradičně vyrábí ze srsti ovcí, ale vlněná vlákna různých kvalit se dají samozřejmě získat téměř z jakékoliv srsti zvířat. K těm které lidé chovají pro tento účel, však patří také králíci, lamy, kozy nebo velbloudi.

 

 ireland-1985088_192055

Proč bychom ji měli milovat

 

Je přírodní a cruelty free

Vlna je přírodní materiál složený z keratinových vláken. Její získávání není spojeno s násilím. Zvířata se pouze stříhají a srst jim přirozeně dorůstá.

 

V zimě hřeje, v létě chladí

Při správném konečném zpracování udrží tolik tepla, kolik tělo potřebuje. V létě tak moderní vlněné tkaniny naše tělo ochlazují, v zimě naopak zahřívají.

 

Je nemačkavá a odolná

Vlněné vlákno je díky svému složení a vnitřní stavbě velmi pružné a vysoce odolné proti poškození ohybem. Jen při údržbě dávejte pozor na teplotní šoky a ždímání. Vždy se řiďte doporučením výrobce.

 

Na vlně slow fashion

Vlna pomalé módy s sebou nese i jiné eco friendly materiály. Vlna se na ní však plným právem veze také. Kvalitní kousek oblečení z měkkého nekousavého merina vám vydrží při správné péči celé dlouhé roky a možná i desetiletí.

 

Díky své exkluzivitě je vlna oblíbeným materiálem pro lokální tvůrce a jejich handmade produkty. Tímto způsobem mohou malí výrobci oblečení konkurovat velkým řetězcům s módou. Vy je potom můžete podpořit nákupem a navíc tak získat exkluzivní kousek oblečení, který ve vašem šatníku bude dělat parádu ještě mnoho let poté.

 

Vaše,

Markéta