SVĚT LÁTEK - VÍTE, CO NOSÍTE?

 svět látek

 

Víte, která látka je přírodní a která syntetická? A jak se jednotlivé látky zpracovávají?

Máme nepřeberné množství tkanin a způsobů tkaní, tak se na ně pojďme ve zkratce podívat.


 

Přírodní látky:

Vlna

Čistě přírodní a udržitelný materiál, pružný a ohebný. Dnes je vzhledem k nabídce jiných materiálů méně oblíbený.

 

Bio bavlna / Organická bavlna

Bio bavlna je pěstována postupy, které mají nízký dopad na životní prostředí. Dbá se na zdravou půdu střídáním plodin, hnojení kompostem a omezování toxických pesticidů. 

Organická bavlna je na dotek jemnější, jelikož vlákna nejsou porušena chemikáliemi a tudíž mají na sobě "chmíří" a zachovávají si měkkost. Bio bavlna je vhodná pro lidi, kteří také řeší ekologické dopady módního průmyslu. S certifikátem GOTS máte jistotu, že se tkanina vyráběla za správných sociálních podmínek v souladu s Fair Trade a zároveň je šetrná k přírodě.

Pokud vás zajímá více, podívejte se na náš článek na blogu ⇒ Organická bavlna.

 

Bavlna - Cotton

Bavlnu vám asi nemusím představovat, jedná se o jednu z nejrozšířenějších textilních surovin na světě. Bavlna je přírodní látka, prodyšná a příjemná na nošení.

Z bavlny dnes najdete téměř jakýkoli kousek oblečení. Je potřeba zmínit jedno její velké negativum. Jedná se sice o přírodní materiál, ale při výrobě se o šetrnosti k přírodě nemůžeme bavit, jelikož při výrobě bavlny je použito nadměrné množství vody. 

Z bavlny na eshopu najdete například tyto krásné kalhoty s nízkým sedem https://www.designbymaku.cz/zbozi/kalhoty-s-nizkym-sedem/.

 

Viskóza – Viscose

Získává se z celulózy, což je přírodní vlákno získané náročnou průmyslovou výrobou. Viskóze se také říka "umělé hedvábí" známé už z 19. století, kdy se začala používat jako levnější alternativa drahého hedvábí, kde jinde než ve Francii. Základní surovina je čistě přírodní.

Látka je splývavá a velmi příjemná na nošení. Jsou z ní krásné šaty vhodné na léto, díky svému chladícímu efektu. Viskóza tolik nežmolkuje, netvoří se v ní statická elektřina, nechytají se na ní tudíž smítka.

Abychom byli fér, podíváme se i na mínusy této oblíbené látky, což může být právě fakt, že častým praním může oblečení ztrácet na kvalitě, proto je vhodné prát alespoň někdy naše oblíbené viskózové oblečení v ruce.

Oblečení z viskózy najdete také na našem eshopu.

Máme v nabídce několik šatů, které jsou z viskózy, jako například tyto bordové https://www.designbymaku.cz/zbozi/saty-bordo/.

 

Froté - Terry

Froté je kvalitní bavlna utkána do smyčkové tkaniny.

 

Len - Linen

Přírodní vlákno, kterému se v posledních letech dostalo velké oblibě. Látka velmi pevná, pevnější než bavlna, která v létě chladí a je typická svou mačkavostí.

Len je v létě oblíbenou tkaninou pro šaty či volné kalhoty.

 

Tencel

Tencel je přírodní materiál, který se získává ze surového eukalyptového dřeva.

 

Konopí

Obleční z konopí má díky své pevnosti neobyčejnou výdrž. Velká výhoda je fakt, že oblečení dobře saje pot, je přirozeně antibakteriální a nepustí se vám do něj nikdy moli. 100% konopné vlákno vás také ochrání před UV zářením. Pěstování konopí pozitivně ovlivňuje půdu a není potřeba využívat chemické postřiky.

Konopí je rostlina, bavíme se tedy o přírodní látce.

 1

Hedvábí - Silk

Hedvábí patří k těm nejluxusnějším látkám, vypadá elegantně a luxusně. Díky svým unikátním vlastnostem, patří hedvábí mezi nejdražší tkaniny. Hedvábí se dobře nosí při jakýchkoli teplotách, když je teplo dokáže vás ochladit, v zimě vás naopak může zahřát. Tkanina je hladká, hebká a lehká. 

Hedvábí je přírodní ušlechtilé vlákno, které je tkané z vlákna pocházejícího ze zámotků bource morušového, z něj se poté zhotovují tkaniny.

Hedvábí je ideální materiál na společenské šaty. Pod kategorii hedvábí vám zařadíme ty nejznámější:

 

Šifon -  lehká, průsvitná tkanina, vhodná na dámské šaty 

Satén - vyznačuje se lesklou lícní stranou, splívavý

Organza - je charakteristická svojí tuhostí, průsvitná.

 

Lycra – Lycra

Jedná se o obchodní název elastanuPro svou elasticitu oblíbený především u sportovního oblečení, vhodný jako příměs do legin, triček, mikin apod.

 

Bambusový úplet

Bambusové vlákno je přirozeně antibakteriální a protiplísňové, dokáže zachytit až 4x více vlhkosti než bavlna, látka je prodyšná a hladká, má díky tomu velkou oblibu u lidí, kteří jsou citlivý na materiály a jejich kůže je citlivější.

 

 

 Syntetické látky:

Nylon – Nylon

Jedná se o obchodní název syntetické textilie známé pod názvem Silon.

 

Polyester – PES

Syntetické vlákno, které odsunulo bavlnu na druhé místo v textilní spotřebě. Základní surovinou pro výrobu je ropa. 

Polyester je umělý materiál, který najdete jako příměs v šatech, svetrech, kabátech. 

Polyester hodíte normálně do pračky a nic se mu nestane.

 

Polyamid – Polyamide

Syntetické vlákno původem z ropy (jako většina syntetických vláken).

 

Styl tkaní - není tkanina:

Samet – Velvet

Nejedná se přímo o druh vlákna, ale o styl tkaní zejména přírodního hedvábí, ale také bavlny, polyesteru, viskózy apod. 

 

Satén – Sateen

Opět se jedná o styl tkaní. Satén můžeme mít přírodní, ale i syntetický. Nejčastěji z hedvábí, viskózy, polyesteru a polyamidu. 

 

Žeržej

Žeržej je styl tkaní, nejedná se o tkaninu jako takovou. Můžeme ho tedy vidět z různých přírodních i syntetických vláken. Žerzejových látek je více druhů a všechny jsou více, nebo méně elastické. Na dotek je příjemný a měkký, ve většině případů se nemačká a nemusíte ho žehlit.

 

U nás na eshopu najdete také oblečení z přírodního viskózového žakáru.

Například tepláky z viskózového žakáru https://www.designbymaku.cz/zbozi/zelene-kalhoty-s-nizkym-sedem/

 

Příště si zkusíme některé další látky rozebrat více do detailu a dozvědět se o nich více.

 

Vaše,

MAKU MAKU