SLOW FASHION ANEB NOVÝ PŘÍSTUP K MÓDĚ - CO TO JE A PROČ SE O NI ZAJÍMAT?

 

 Slow fashion

 

Co je pomalá móda, neboli  „slow fashion"?Pomalá móda je opakem módy rychlé, tedy fast fashion.

Ta jede na kvantitu a cenu, produkuje hromady nekvalitního oblečení bez ohledu na ekologii nebo sociální dopady v zemích třetího světa.

Není třeba jmenovat velké řetězce, které jsou hlavními výrobci levného oblečení, každý od nich pravděpodobně nějaký kousek máme.Naštěstí se karta pomalu obrací a více lidí si začíná uvědomovat, že i nad módu je třeba přemýšlet.

 

A to nejen nad tím, co si oblečeme, aby nám to ladilo. Ale i nad příběhem, který za každým kouskem v naší skříni je.Slow fashion, neboli pomalá móda je dlouhý proces.Oblečení se nejprve navrhuje, potom ručně šije a ladí. Vyrábí se šetrně a v malém počtu. Nejdůležitější je kvalita - není výjimkou, že se oblečení i několik měsíců testuje, než se pustí do prodeje. Podporovat české udržitelné značky je skvělá cesta, jak mít hezké, originální oblečení, ale zároveň pomoci planetě.V mém pojetí je slow fashion jednoduchost, minimalismus, kombinovatelnost a jistým způsobem nadčasovost,

což zaručuje, že oblečení můžete nosit několik sezón a kombinovat ho téměř s čímkoli.

Součástí slow fashion je přemýšlení nad módou obecně.

Potřebujeme to? Kdo a jak oblečení vyrobil?Cena by neměla být při rozhodováním na prvním místě. Všichni dobře víme, že koupit si triko za stovku v akci a vzít ho na sebe jednou, zkrátka nedává smysl. Miliardy kusů oděvů končí každý rok na skládkách a ve spalovnách. A nikdo si už nevzpomene na ty lidi, kteří toto oblečení museli vyrobit za velmi pochybných podmínek a minimální mzdu.

Nicméně vysoká cena bývá častým argumentem, který lidi od nákupu lokální módy odrazuje. Celý koncept vychází z toho, že oblečení, které je dražší vám také mnohem déle vydrží. Navíc vypadá stále dobře a stylově a dá se velmi snadno kombinovat.

Pojďme se ale podívat na příklad: Jestliže si koupíte tři trička za 200 každý rok po dobu pěti let, budou vás stát 3000 . Pokud ale utratíte 1500 za tři trička, která jsou kvalitní a skutečně vydrží pět let ve vašem šatníku, to už dává smysl, že?

I proti tomu se snaží slow fashion bojovat. Snaží se být fér k lidem, zaměstnancům i k přírodě.

 

75_1

 

5 tipů, jak začít se slow fashion

 

  1. Prohlédněte si svůj šatník. Pokud se slow fashion začínáte, pravděpodobně budete mít plnou skříň nekvalitního oblečení z velkých řetězců. To je v pořádku, nevyhazujte ho, nechte ho dosloužit.
  2. Pokud máte oblečení, které již chcete vyřadit nebo ho nenosíte, darujte ho třeba kamarádkám, nebo na dobrou věc - do kontejneru pro použité oblečení, případně charitativní organizaci.
  3. Zamyslete se nad tím, jaké kousky oblečení používáte nejčastěji a nesmí tak ve vašem šatníku chybět.
  4. Začněte se porozhlížet po kvalitním oblečení, původem z České republiky. Podporujte lokální výrobky, malé podnikatele a kvalitu. Zkuste si před každým nákupem odpovědět, zda si na sebe zrovna tenhle kousek vezmete alespoň 30x. Pokud ano - kupte si ho. Pokud ne, poohlédněte se po něčem univerzálnějším.
  5. Pokud máte hluboko do kapsy, ale přitom nechcete být součástí módního byznysu, negativního vlivu na přírodu a nelidského zacházení, vyberete si jen to nejzákladnější. Na zbytek si začněte systematicky šetřit, nebo se podívejte v second-handech.

 

Pojďme spolu dělat lepší svět. S láskou MAKU