SLOW FASHION ANEB NOVÝ PŘÍSTUP K MÓDĚ - CO TO JE A PROČ SE O NI ZAJÍMAT?

 

 Slow fashion anebo pomalá móda

 

Co je pomalá móda, neboli  „slow fashion"?

Pomalá móda je opakem módy rychlé, tedy fast fashion.

Ta jede na kvantitu a cenu, produkuje hromady nekvalitního oblečení bez ohledu na ekologii nebo sociální dopady v zemích třetího světa.
Není třeba jmenovat velké řetězce, které jsou hlavními výrobci levného oblečení, každý od nich pravděpodobně nějaký kousek máme.Naštěstí se karta pomalu obrací a více lidí si začíná uvědomovat, že i nad módou je třeba přemýšlet.

A to nejen nad tím co si oblečeme, aby nám to ladilo. Ale i nad příběhem, který za každým kouskem v naší skříni je.Slow fashion neboli pomalá móda je dlouhý proces.

Oblečení se nejprve navrhuje, potom ručně šije a ladí. Vyrábí se šetrně a v malém počtu. Nejdůležitější je kvalita - není výjimkou, že se oblečení i několik měsíců testuje, než se pustí do prodeje. Podporovat české udržitelné značky je skvělá cesta, jak mít hezké, originální oblečení, ale zároveň pomoci planetě.

V mém pojetí je slow fashion jednoduchost, minimalismus, kombinovatelnost a jistým způsobem nadčasovost, což zaručuje, že oblečení můžete nosit několik sezón a kombinovat ho téměř s čímkoliSoučástí slow fashion je přemýšlení nad módou obecně.Potřebujeme to? Kdo a jak oblečení vyrobil?Cena by neměla být při rozhodováním na prvním místě. Všichni dobře víme, že koupit si triko za stovku v akci a vzít ho na sebe jednou, zkrátka nedává smysl. Miliardy kusů oděvů končí každý rok na skládkách a ve spalovnách. A nikdo si už nevzpomene na ty lidi, kteří toto oblečení museli vyrobit za velmi pochybných podmínek a minimální mzdu.

Nicméně vysoká cena bývá častým argumentem, který lidi od nákupu lokální módy odrazuje. Celý koncept vychází z toho, že oblečení, které je dražší vám také mnohem déle vydrží. Navíc vypadá stále dobře a stylově a dá se velmi snadno kombinovat.

Pojďme se ale podívat na příklad: Jestliže si koupíte tři trička za 200 každý rok po dobu pěti let, budou vás stát 3000 . Pokud ale utratíte 1500 za tři trička, která jsou kvalitní a skutečně vydrží pět let ve vašem šatníku, to už dává smysl, že?

I proti tomu se snaží slow fashion bojovat. Snaží se být fér k lidem, zaměstnancům i k přírodě.

 

5664

 

5 tipů, jak začít se slow fashion

 

  1. Prohlédněte si svůj šatník. Pokud se slow fashion začínáte, pravděpodobně budete mít plnou skříň nekvalitního oblečení z velkých řetězců. To je v pořádku, nevyhazujte ho, nechte ho dosloužit.
  2. Pokud máte oblečení, které již chcete vyřadit nebo ho nenosíte, darujte ho třeba kamarádkám, nebo na dobrou věc - do kontejneru pro použité oblečení, případně charitativní organizaci.
  3. Zamyslete se nad tím, jaké kousky oblečení používáte nejčastěji a nesmí tak ve vašem šatníku chybět.
  4. Začněte se porozhlížet po kvalitním oblečení, původem z České republiky. Podporujte lokální výrobky, malé podnikatele a kvalitu. Zkuste si před každým nákupem odpovědět, zda si na sebe zrovna tenhle kousek vezmete alespoň 30x. Pokud ano - kupte si ho. Pokud ne, poohlédněte se po něčem univerzálnějším.
  5. Pokud máte hluboko do kapsy, ale přitom nechcete být součástí módního byznysu, negativního vlivu na přírodu a nelidského zacházení, vyberete si jen to nejzákladnější. Na zbytek si začněte systematicky šetřit, nebo se podívejte v second-handech.

 

Pojďme spolu dělat lepší svět.


Vaše,

Markéta