ORGANICKÁ BAVLNA – PROČ JI CHCETE MÍT VE SKŘÍNI?

 Organická bavlna

 

Bavlna patří mezi nejstarší textilní suroviny. Je to přírodní látka, která je po staletí fenoménem v textilním průmyslu.

Bavlnovníku je několik desítek druhů, ale na výrobu textilu se jich používá jen pár.

 

 

Přesto, že má bavlna už v dnešní době spousty konkurentů, zůstává pro své vlastnosti nejoblíbenější látkou. K popularitě bavlny přispívá především fakt, že jde o látku přírodní, pohodlnou a především prodyšnou.


Přemýšlíte teď, co je špatného na běžné bavlně?

 

Je to stále materiál, který je příjemný na tělo a prodyšný. Problém je v tom, jak se získává. Na 1 kilogram bavlny je potřeba přibližně 20 000 litrů vody - toto množství pro vaši představu vystačí asi tak na výrobu jedněch džínů a trička. Na pěstování bavlny se také spotřebuje 11 % celkového světového objemu insekticidů a pesticidů. Tyto látky následně zůstávají v půdě a v ovzduší a negativně ovlivňují stav celého ekosystému a naší planety.

Oproti tomu organická, neboli bio bavlna, pochází z geneticky nemodifikovaných bavlnovníků, které jsou pěstovány bez pesticidů a syntetických látek. Jako přírodní hnojivo se používá přímo hnůj.  

 

Také proto je organická bavlna stále oblíbenější.

 

Vzhledem ke složitosti pěstování bio bavlny, se od toho odvíjí také cena. Organická bavlna je certifikovaná a musí pro své označení splňovat mnoho bodů. Už je také známo, že bio bavlně prospívá střídavé pěstování, půda si musí na odpočinout a to na pravidelné bázi.

 

Jak poznat organickou bavlnu?

Čtěte štítky, zajímejte se, odkud zboží pochází.

Dejte si pozor a čtěte důkladně. Někteří dodavatelé míchají organickou a neorganickou bavlnu a mohou se vám ji snažit prodat s označením “organická bavlna”, nicméně při bližším zkoumání zjistíte, že jí tam je jen pár procent.

 

I my plánujeme kolekci, která bude z organické bavlny.

 

 

S láskou MAKU