COCO CHANEL - ZE SIROTČINCE NA VRCHOL

 

coco chanel článek       

 

Coco Chanel - její život se jí nelíbil, tak si vymyslela lepší

 

Jméno Coco Chanel je v módním světe pojmem. Vysvobodila ženy z korzetů, dala základy sportovnímu oblečení a přinesla do šatníků černou barvu. Seznamte se s dámou, která rozpoutala v módním průmyslu revoluci.

 

Ze sirotčince do vyšších kruhů

Gabrielle Chanel se narodila v roce 1883 ve francouzském městě Saumur. Rodinné zázemí neslibovalo příliš slavnou budoucnost - otec se živil jako podomní obchodník a matka trávila čas v domácnosti s malou Gabrielle a jejími 4 sourozenci. Když bylo Gabrielle 12 let, matka zemřela a Gabrielle byla umístěna do klášterního sirotčince. Jediným štěstím bylo, že na letní prázdniny jezdila k tetě do Moulins, kde pomáhala v obchodě s látkami a učila se šít. Po opuštění kláštera začala v obchodě naplno pracovat a zákaznice si její šikovné ruce nemohly vynachválit. I přes to si ale na živobití musela ještě přivydělávat zpěvem v nočních podnicích a barech v Moulins či v nedalekém Vichy. Z této doby pochází i její slavná přezdívka Coco, která ve francouzštině znamená miláček.

 

Muži jejího života

Ve Vichy potkává Coco Chanel jistého Etienna Balsana, který se stává její vstupenkou do vyšší společnosti. I přesto, že byla pouze jeho milenkou, přinesl jí vztah s ním mnoho benefitů, které jí otevřely dveře do velkého světa.

Etienne Balsan ale nebyl rozhodně jediným mužem jejího života. Autoři životopisů Coco Chanel uvádějí, že jejich milenců a obdivovatelů byla celá řada. Coco je přivábila nejen svým uhrančivým pohledem uhlově černých očí, ale také sebevědomím, které v té době u žen nebylo samozřejmostí. Říkalo se o ní, že je arogantní a že si jde tvrdě za svým. 

Coco přízně mužů umně využívala k dosažení svých cílů. Pomocí jejich vlivu si zajišťovala zakázky od elitní klientely a také pomalu budovala značku, která si dodnes podmaňuje srdce žen z celého světa. Coco Chanel toužila být milována a lásku hledala po celý život, nicméně mužem, který si pro sebe uloupil největší část jejího srdce byl britský diplomat Arthur Capel s přezdívkou Boy. Díky němu si mohla dovolit otevřít svůj první butik v Paříži i obchod v přímořském letovisku Deauville. Nejprve šlo o obchody s klobouky a sportovním oblečením, ale později v nich začala nabízet i kolekce společenského oblečení a oděvy pro běžné nošení. Arthur však v roce 1919 tragicky zahynul při automobilové nehodě, a tak musela Coco hledat lásku a pochopení v náruči dalších mužů.

 

Jednoduše a pohodlně

Coco Chanel si umínila, že přenese módu aristokratických kruhů a vyšší společnosti mezi ženy ze střední třídy. Její oblečení vycházelo ze střihu pánských oděvů a bylo pohodlné a příjemné. Asi nejznámějším počinem byly lehké šaty košilového střihu, které se v pase nebo na bocích svazovaly páskem či šátkem. Nosily se bez korzetu, což bylo v době, kdy Chanel působila, něco absolutně nevídaného. Nicméně na pohodlnost si ženy velmi rychle zvykly a proto se z modelů, která Coco navrhovala, stal rychle doslova hit.

Dalším revolučním modelem byly takzvané “malé černé”. Šaty na tehdejší poměry nezvykle krátké a navíc v barvě, která byla určena pouze pro kněží, vdovy a nebo služebné způsobily poprask, ale dodnes nesmí chybět v šatníku žádné ženy.

Coco dělala svým modelům největší reklamu tím, že je sama hrdě nosila. Neváhala často sáhnout ani do pánského šatníku pro pletené pánské svetry či námořnické trika. I přesto, že se nebála obléci ani kalhoty, byla vždy elegantní a šik. Typický se pro ní stal nejen pážecí účes, ale i šňůra perel, kterou kombinovala jak se šaty, tak s typickým kostýmkem. 

Ikonou se stal také parfém Chanel No.5. Ten se zrodil v roce 1921 v parfumářské dílně Ernesta Beauxe. Coco Chanel toužila po uměle vyrobené vůni. Z připravovaných testovacích návrhů si vybrala právě ten s pořadovým číslem 5 a toto označení už vůni zůstalo. Slavnou se stala ovšem nejen díky samotné vůni, ale i díky jednoduchému flakonku, který se svých grafikách zpracoval třeba Andy Warhol.

Málo se ví, že Coco Chanel přinesla do módy i opálení. Vrátila se totiž z pobytu na pobřeží lehce opálená a její obdivovatelky z řad aristokracie a společenské smetánky jí ihned začali napodobovat, i přesto, že v té době byla opálená pleť znakem nižší třídy. Coco zkrátka udávala směr nejen v módě.

 

Přes překážky k nesmrtelnosti

Ve třicátých letech dosáhla Coco Chanel vrcholu své kariéry. Její podnik měl až 3500 zaměstnanců. Byla v té době nejbohatší návrhářskou a vysloužila si přezdívku královna módy. Nicméně s příchodem druhé světové války následoval strmý pád. Kromě jediného butiku v Paříži byly všechny obchody značky Chanel uzavřeny a Chanel byla označena za zrádkyni díky svému vztahu s německým důstojníkem. Uprchla do Švýcarska, kde pobývala až do roku 1954. Poté následoval slavný návrat do pařížských ulic. Se svým kostýmkem slavila úspěch a oblékala slavné světové hvězdy jako Audrey Hepburn, Grace Kelly či Josephine Kennedy. 

Coco Chanel se stala opět ženou, která udává směr a tou byla až do své smrti v roce 1971. Kormidlo jejího byznysu po ní převzal Karl Lagerfeld.

 

Chanel byla inspirující a odvážnou ženou, jejíž odkaz je ve společnosti stále živý. I když by se na začátku jejího života mohlo zdát, že jí nečeká nic dobrého, dokázala s kartami, které jí byly rozdány sehrát mimořádnou partii, která ovlivnila celý svět. Dodnes inspiruje a je symbolem pohodlí a elegance. Dovolila být dívkám sami sebou a naplno si užít svou ženskou přirozenost. Z jejího přístupu k módě vycházejí návrháři dodnes.

Vaše,

Markéta