KVANTITA NEBO KVALITA? A KDE JSTE VY?

handmadecr 

Je pro vás cena to nejdůležitější při nakupování?

Přemýšleli jste nad tím, kolik jste ochotni dát za tričko? Spočítali jste si, kolik každý měsíc z vašeho rozpočtu ukrojí výdaje na módu?

Žijeme v době, kdy si můžeme vybírat. Za stejnou částku nakoupíme fůru levných, ale nekvalitních oblečků z běžného řetězce, a nebo jeden kousek od lokálního tvůrce. Jaká je ale vlastně přijatelná a férová cena oblečení?

 

Móda je velmi proměnlivá, trendy se mění a v průběhu roku představují velké značky i více než 5 různých kolekcí. Stále častěji se ovšem hovoří o tom, že tento způsob výroby je nejen nezodpovědný, ale také dlouhodobě neudržitelný. 

Rychlá produkce levné módy má za následek to, že máme šatníky narvané k prasknutí věcmi, které vytáhneme stěží jen jednou do roka. Oblečení si nevážíme a neoceníme kvalitní materiál ani zpracování. O ekologické zátěži masové rychlo výroby se raději ani nebudeme zmiňovat. 

Co s tím?

Stále častěji se mluví o tom, že jediná cesta, po které se nechá jít, a která je udržitelná, je tzv. slow fashion. Tedy malá výroba lokálních tvůrců. 

Problém, který stále ještě společnost se slow fashion má, je vysoká cena za takto vyrobené oblečení. V čem se tedy liší lokálně vyrobené oblečení od kousků velkých značek? Těch důvodů je mnoho. Pojďme se společně na hlavní důvody podívat detailně. Tento problém se samozřejmě netýká jen módního průmyslu, ale všech lokálních produktů malých značek. Já jsem konkrétní na případu oblečení, protože vím, jaké jsou tam konkrétní náklady.

Kvalita, ne kvantita

Lokálně vyrobeného oblečení se vždy ušije jen pár kousků. Každý je maximálně propracovaný, každý je originál. Nejde o masovou produkci a ani se nedosáhne na tzv. výnosy z rozsahu. O to více se dbá na kvalitu. Autor totiž ví, že pokud jenom jednou prodá zákazníkovi nekvalitní produkt, cestu k němu si už podruhé nenajde. A na tom malí tvůrci svůj byznys staví. Budují si kolem značky komunitu a hranice mezi zákazníky a přáteli je velmi tenká. Zároveň je to ale největší bohatství, kterého může tvůrce dosáhnout. Důvěra je totiž velmi vzácná věc. Když se vám povede vaše zákazníky přesvědčit o tom, že si za vašimi výrobky opravdu stojíte, pečlivě je navrhujete a vyrábíte je s láskou, pochopí, že dobré věci zkrátka mají svojí cenu. Jen těžko si pak půjdou koupit rychloobrátkové zboží do některého z řetězců, kde trička šijou bezejmenní "dělníci" kdesi v Asii za velmi špatných podmínek.

Férovost byznysu na prvním místě

Být fér za to stojí, i když někdy to není úplně ta nejlehčí cesta. Jasně, mohli bychom si objednat látky i ušití modelů dle předlohy v Číně. Vyšlo by to levněji a vlastně by se to nikdo nemusel dozvědět. Tímhle způsobem u nás vyrábí nejedna značka. My to ale tak neděláme. Ptáte se proč? Protože by to nebylo fér.

Raději zaměstnáme lokální švadlenu, které zaplatíme férovou cenu za vykonanou práci. Látky nakoupíme v České republice od českých výrobců, kteří stejně jako my vyrábějí v malém. Podporujeme malé podniky a umožňujeme jim dále vyrábět kvalitní produkci. Máme z našeho podnikání dobrý pocit a nic před našimi zákazníky neschováváme. To znamená být fér - podnikat s čistým svědomím a podporovat další malé tvůrce v našem okolí. Díky tomu zvedáme laťku na poli české slow fashion a rozhodně nejsme sami. V celé ČR je mnoho tvůrců, kteří ke svému byznysu přistupují právě takhle. Máme z toho radost a víme, že jsme v dobré společnosti.

I když víme, že přesvědčit českou společnost o tom, že podporovat lokální tvůrce pomalé módy má smysl, věříme, že jednou se to povede a i ti nejzatvrzelejší jedinci uznají, že na tom, kupovat si oblečení s rozmyslem od lokálních tvůrců není vůbec nic špatného. Vyšší cena produkce je totiž cenou za kvalitu a osobní přístup. Největší odměnou pro nás, malé lokální návrháře a tvůrce, bude to, když začnete o vašich nákupech módních kousků přemýšlet. 

 czech brand

 Je tedy cena za ručně vyrobený produkt adekvátní?

Beze sporu ano. I přesto, že v sobě z nějakého důvodu zakořeněné, že musíme kupovat věci nejlevněji co to jde, já se s tím neztotožňuji.

Z dlouhodobého hlediska a udržitelnosti bychom měli přemýšlet nad tím, jak je možné, že je daný výrobek tak levný a odkud pochází.

 

Fakta o handmade

Pojďme si shrnout fakta o lokálních tvorbě:

Produkt je vyrobený ručně. Konkrétní osobou, kterou v mnoha případech znáte, alespoň přes sociální sítě. Každému kousku se tito lidé věnují a řeší každý každý detail.

Oblečení je vyrobené v malém množství. V našem případě dámského oblečení MAKU se jedná o kolekce po cca 5 kusech od modelu, což vám zaručuje určitou jedinečnost. Nevyjede nám na páse stejný kus oblečení několikrát za hodinu, což se samozřejmě promítá na ceně.

Pro malé české brandy je důležitý lidský faktor.

Zaměstnáváme lidi, čímž podporujeme lokální trh.

Zajistí dobré pracovní podmínky. V mém případě to znamená, že spolupracuji se švadlenami, kterým dávám práci, ale ony samy ohodnotí svou práci a při externí spolupráci vyrábí oblečení tam, kde je to pro ní vyhovující a příjemné.

Majitelé českých brandů dělají svůj projekt s láskou a milují to, nemůžou to ovšem dělat zadarmo. Kvalita se potom odráží na výrobku a nejen na něm. Můžete dostat opravdu dobrý servis, kdy se nemusíte bát něco reklamovat. A věřte mi, oni vám za to budou vděčný.

Velké firmy mají proces výroby rozdělený mezi stovky zaměstnanců a prodají tisíce výrobků, u lokálních značek vše dělá jeden člověk, maximálně malý tým. Člověk, který tráví výrobkem mnohdy několik měsíců a vyrábí ho vlastníma rukama.

Počet kusů je vždy menší, u tvůrců, kteří nemají svůj tým a práci si dělají jen sami nebo ve dvou lidech, jde vždy o opravdu omezené množství daného výrobku. Jelikož nejde o jen výrobu, ale i o texty, prezentaci na webu a sociálních sítí a v neposlední řadě chození na poštu, je za jedním výrobkem opravdu mnoho práce. 

 

Tento článek bych zakončila jednou větou, která vlastně říká vše. Přemýšlejte nad tím, co si kupujete.

To, že je oblečení drahé je jen subjektivní názor. Pokud se ovšem bavíme o tom, že někdo nakoupí skoro každý měsíc v obchodním řetězci za 3 tisíce a nakoupí tam trika, která si na sebe vezme jednou a potom jsou hozené vzadu ve skříni, není na místě se bavit o tom, že jste ušetřili. Pokud si totiž kupujete produkt, který má vyšší cenu, vždy o tomto produktu více přemýšlíte. Zvažujete, zda ho chce, zda se Vám opravdu líbí a jestli ho unosíte. Vzhledem ke kvalitě vám produkt déle vydrží, ale především... přemýšleli jste na ním. Nebyl to unáhlený nákup. 

 

To je asi pro dnešek vše, mějte se krásně a těším se zase u dalšího článku.

 

Vaše,

Markéta