JAK TO VŠECHNO ZAČALO?

 

1

 

Jak to všechno začalo?

Jak jsem založila svou vlastní handmade značku s jedinečnou módou?


Pracuji na full time jako účetní v korporátní společnosti a cítím, že to není ono. Jako většina lidí i já toužím, dělat co mě baví, v čem mám pocit, že jsem dobrá. Do mého života přichází otázky o budoucnosti, začínám se více zajímat o ekologii a problematiku fast fashion.

 

Obklopoval mě pocit, že i přes fakt, že módu miluju, nedělá mi nakupování takovou radost, jako dřív. Snažila jsem se podporovat lokální tvůrce, lidi, kteří něco vyráběli a omezila nakupování v nákupních centrech. Začala jsem se zajímat o podmínky, ve kterých se oblečení vyrábí a otázka. #whomademyclothes?

 

Najednou to do sebe všechno krásně zapadalo.

 

K módě jsem měla velmi blízký vztah vždy, zároveň jsem už delší dobu měla svůj styl a věděla, kdo jsem. Řekla jsem si, že by bylo skvělé se vzdělávat při práci v něčem, čemu bych se mohla oddat. Najednou ten zápal, který máte, to bylo něco.

Upřímně, napadalo mě spoustu věcí ve kterých bych mohla podnikat a které by mi přinesly peníze, ale nebyla jsem s nimi ztotožněná nebo dokonce byly proti mým zásadám. Ať už těm ekologickým nebo lidským. 

A bylo to tady, zkusím si založit svou značku oblečení.


Neznala jsem nikoho, kdo něco podobného dělá a neměla ponětí, kde začít.

 

Věděla jsem, že chci mít značku, která se bude vyrábět výhradně v České republice po několika málo kusech. Chtěla jsem látky kupovat od malých podnikatelů, kteří se také plní své sny.


Zvolila jsem cestu pomalou a věděla, že bude potřeba velké sebezapření, protože už si nebudu moci kupovat každý měsíc něco na sebe a koupit si bezmyšlenkovitě vše, co mě napadne. Z každé výplaty šly všechny peníze do podnikání.


Vše jsem dělala (stále dělám) dost intuitivně, dokonce možná proti všem příručkám o podnikání. 


Věděla jsem, že každý měsíc budu mít jen na něco z toho dlouhého seznamu a že to bude běh na dlouhou trať. Vlastně pořád je.

 

Trvalo několik měsíců, než jsem měla výsledné produkty v ruce a ještě delší dobu, než bylo oblečení vidět na eshopu. 


Neřešila jsem peníze, kdy budu vydělávat a kolik.

Vlastně jsem nevěděla, jestli vůbec.

Prostě jsem stále dělala na svém snu, po večerech a víkendech.

 

Každý týden jsem věděla spoustu nových informací. Mohla jsem si přečíst cokoli, ale až zkušenostmi jsem zase byla o kus dál k tomu, jak bych to chtěla dělat.

 

Vaše,

Markéta MAKU