12 ZÁKLADNÍCH TIPŮ JAK OMEZIT ODPAD

eko blog

 

Sepsala jsem několik základních tipů, jak omezit odpad. Jedná se o základ, který jistě spousta z vás zná, někdo je možná na úplném začátku a mohlo by mu pomoci, vidět tyto tipy pohromadě.

 

Co můžeme udělat?

 

1. Noste si své lahve

Noste všude svou lahev. Ve většině podnicích vám už velmi rádi dají nápoj do vaší lahve.

Velmi jednoduchý krok, který jakmile začnete dělat, bude automatický. 

 

2. Noste na nákup plátěné tašky a sáčky

Takový základ, který dnes už praktikuje většina z nás, je nošení vlastních látkových tašek na nákup. Skvělé je nosit také vlastní sáčky například na ovoce, tak nemusíte používat sáčky plastové. Sáčky si můžete také vyrobit, případně zakoupit.

 

3. Nakupujte potraviny bez obalu

Nemusíme mít papriky zabalené v plastové vaničce. Pokud nakupujeme v supermarketu, je určitě skvělé, řídit se bodem č.2 a snažit se nakoupit potraviny, které si můžeme dát do našich látkových sáčků, případně které nejsou zabalené ve zbytečném plastu.

 grapes-690230_19205

 

4. Kompostujte 

Tato možnost je ideální pro ty, kteří bydlí v baráčku nebo to mohou aplikovat alespoň na chatě. Kompostovat jde opravdu velmi potravin a je to tak ideální forma, jak nevyhazovat odpad.

 

5. Nápoje kupujte ve vratných obalech

 

6. Nakupujte v obchodech bez obalu

Obchody, kam můžete jít s vlastní sklenicí, je už dnes po celé republice opravdu mnoho.

 

Tipy:

- https://bezobalu.org/  má například pobočky na Vinohradech a v Dejvicích

https://www.zemidluh.cz/ najdete na Vysočanské

 

7. Pijte vodu z vodovodu

Skvělý způsob jak omezit odpad, je pít vodu z vodovodu nebo sypané čaje. Kupovat nápoje v plastových flaškách je dnes už zbytečné. Domácí limonády jsou také skvělou volbou.

 

8. Kupujte kosmetiku v tuhé formě

Kosmetika je velké téma, zvlášť pro ženy. Tento krok určitě nepatří k těm nejjednodušším. Co je podle mě skvělá věc a mám to osvědčené, jsou tuhé mýdla. Ať už na pleť nebo na místo sprchového gelu. V bioo.cz můžete koupit tuhé šampony i bez obalu. Máme na českém trhu opravdu mnoho lokálních značek, které řeší ekologii.

Kosmetika má samozřejmě další stranu a to není jen obal, ale kosmetika sama. Pokud vám jde o to, co si na svou kůži dáváte, doporučuji obchod https://www.gravitas.cz/, který vlastní velmi milá Bea a na jejím instagramu se dozvíte mnoho tipů, jak se o pleť starat.

Pokud by jste se rádi podívala přímo na někoho, kdo si svou kosmetiku vyrábí, doporučuji https://www.biorythme.cz/.

 

9. Eliminujte obecně věci na jedno použití

U nakupování se vždy zkuste zamyslet, zda je věc na jedno použití nebo můžete dál využít.

 ekologie blog

 

10. Používejte látkové utěrky

Místo papírových utěrek používejte látkové utěrky.

 

11. Knihy si půjčujte v knihovnách

Jako milovnice knih, která je velmi ráda vlastní, je pro mě tento bod těžko akceptovatelný. Dobré řešení jsou antikvariáty, které já osobně miluji. Pokud nemáte rádi čtečku, stejně jako já, jsou antikvariáty dobrým řešením, stejně jako knihy dědit. V mém případě dostávám knihy třeba od mamky, která knihy také miluje.

Tento bod je pro mě osobně celkem diskutabilní, jelikož koupí knihy podporujeme spisovatele a knihy máme dlouhé roky. Dávám se na zamyšlení tuto myšlenku, která se často zmiňuje na různých ekologických webech, ale já na ní koukám trochu z jiné strany.

 

12. Zkuste si vyrobit čistící prostředky doma

Na internetu je opravdu mnoho článků, jak si vyrobit čistící prostředky jako univerzální čistič nebo prostředek na mytí nádobí. Dobrou možností jsou také místa, kde si můžete například prací prášek nechat nalít do vaší vlastní nádoby. Tato služba je už velmi rozšířená i v síti DM drogeriích.

 

Snad vás nějaký z tipů oslovil, zkusíte ho pustit do svého života a udělat z něj automatickou věc.

 

Vaše,

Markéta